Peetri Keskus tehti lahti

Keskuse partnerite kätejälgedest sai kunst
Keskuse partnerite käejälgedest sai kunst

Teisipäev oli pidulik päev Rae vallas Peetris, kui Tuule Grupi ettevõte Compakt Kinnisvara kutsus oma koostööpartnerid pidulikule Peetri Keskuse avamisele. Viimasest kogunemisest, kui keskusele üheskoos nurgakivi pandi, on tänaseks möödunud õige pisut vähem kui aasta. Kohalolijate tervituskõnedest jäigi kõlama, et tegemist oli läbimõeldud arendustegevusega, mistõttu sai võimalikuks tähtaegades püsimine ja ootamatute probleemide rahulik ja kiire lahendamine.

Keskuse ehitaja, Nordecon ASi juhataja Gerd Müller ütles tervituskõnes, et nende jaoks kaks suuremat tellijat olid Eesti eri otstest – kekuse arendaja Saaremaalt ja ankrurentnik Coop Võrust. Koosöö oli aga keskmisest ladusam, sest tahtmised olid selged ja keskenduti lahendustele.

Tuule Grupi poolt viis tervitused kohale Vjatšeslav Leedo, kes kirjeldas Peetri Keskuse valmimise protsessi kui konkreetset ning kiiret projekteerimis- ja ehitustegevust, millele eelnes pikk ja rahulik arupidamine. “Ei olnud nii, et kiiresti karbid püsti ja teenima, keskus on ikka Peetri aleviku tarbeks põhjalikult läbi mõeldud”. Leedol jagus häid sõnu ka Rae vallajuhtidele, kes seisid tema sõnul väga tugevalt valla huvide eest.

Tuule Grupi poolt tänas ja tervitas päikeselises Coopi kohvikus külalisi Vjatšeslav Leedo.

Tervislik ja kindlasti noortele

Rae valla volikogu esimees Tõnis Kõiv tõi oma tervituses välja momendid, miks keskus vallas väga oodatud oli: “perearstikeskus, noortekeskus ja mitmed noortele ning peredele suunatud tegevused ja -teenused on siin majas endale koha leidnud ja see on valla jaoks oluline”.

Tõepoolest, maja võib jagada nii ruumiliselt kui funktsioonide poolest kolmeks. Neist esimene on noortele ja peredele suunatud blokk, kus on pere-, noorte- ja õppe-ning nõustamiskeskus, kitarrikool, laulustuudio jm. Teine on tervishoid ja treening, ehk perarst, hambaarstikabinet, tennisekool, ilusalong ja spordiklubi. Kolmas on Coopi tervisliku toitumise eest hoolt kandev kontseptsioon, ehk värske ja kodumaise kaubaga toidukauplus ning kohvik ja lillepood.

Ei saanud käsi määrimata

Peetri Keskuse arhitektidelt oli piduliku sündumuse jäädvustamiseks välja pakutud veel üks ettevõtmine. Arhitekt Veiko Tein oli ette valmistanud lõuendi, millele asjaosalised oma kuldsed käejäljed vajutasid. Kuigi valikus oli võimalus jäädvustada käejälg ka paljakäsi, otsustati piduliku riietuse säilimise huvides kasutada kindaid. Lõuend käejälgedega leiab oma koha tõenäoliselt kuskil keskuse seinal ja nii võivad külastajad tulevikus uudistada keskuse tegijate kätetööd nii otseselt kui kaudselt.

V.Leedo, Compakti juht Maik Teiv, arhitekt Veiko Tein ja Urmas Oja Compaktist kunstiteosega

Caspar Tubarik Sirkel ja Mall-ist, Marek Sööt ja Hannes Kaup Nordeconist, Urmas Oja, Veiko Tein.
käejäljed ja signatuurid

Järgmisena avalik ruum Peetri kvartalis

Lisaks sellele, et Peetri Keskus pidulikult avati, tutvustas Compakt Kinnisvara juht Maik Teiv kohaolijatele plaane, kuidas arenduse järgmise etapiga edasi minna. “Koostöö LHV, Coopi, Nordeconi ja vallaga on tekitanud soovi sama koosseisuga jätkata. On mitmeid mõtteid, milline võiks Peetri alevik välja näha kui keskuse kõrvalolevale alale tuleks läbimõeldud avalik ruum, kus ka mitmed teised alevikule olulised funktsioonid oma koha leiaksid. Praeguste partneritega oleks päris julge see samm ette võtta ja kui kohalik kogukond protsessiga ühineb, võiks Peetri arenduse järgmise etapi arutelusid alustada kasvõi kohe,” kinnitas Teiv.

Lint lõigatud ja kohe avanevad Peetri Keskuse uksed. Foto: Egon Ligi
Lint lõigatud ja kohe avanevad Peetri Keskuse uksed.
Foto: Egon Ligi

Peetri Keskuse projekteeris Sirkel ja Mall, ehitas AS Nordecon. Keskust arendab Tuule Gruppi kuuluv Compakt Kinnisvara.